24 Heures du Mans

24 Heures du Mans
Sebring, FL - Mar 19, 2015:  The Chip Ganassi Racing car races t
24 Heures du Mans

W gminie Le Mans, w Kraju Loary (zachodnia Francja) znajduje miasteczko Le Mans., zamieszkiwane przez 150 tys osób. Słynie ono z tego, że rozgrywany jest w nim najtrudniejszy wyścig na świecie – 24-godzinny Le Mans. Wyścig ma już niemal stuletnią tradycję, jego pierwsza edycja odbyła się 26 maja 1923 r. Zasada wyścigu jest niezwykle prosta – trzeba przejechać jak jak najwięcej okrążeń w ciągu 24 godzin.

Najciekawsze momenty dla kibiców występują około 3 w nocy, przetrwanie nocnego wyścigu, mimo potężnego zmęczenia kierowców uważane jest za niezwykły wyczyn. Wyścig Le Mans to jedna z niewielu imprez, których samo dojechanie do mety zasługuje na brawa. Zespoły składają się z trzech kierowców, którzy zmieniają się w dowolnym czasie. W pierwszych latach organizacji wyścigu, zdarzało się, że całą trasę pokonywał jeden kierowca. Po zaistnieniu kilku bardzo groźnych wypadkach, wprowadzono przepisy kolejno o dwóch i ostatecznie trzech kierowcach w każdym teamie.

Każde okrążenie wyścigu Le Mans ma 13 629 metrów, jego częścią jest także fragment lokalnej drogi miasta. Wyścig rozgrywany była corocznie oprócz 1936 r. oraz – z oczywistych przyczyn – lat 1940-1948. Start rozpoczynał się punktualnie o godzinie 16-tej (z kilkoma wyjątkami), a od 2009 r. kierowcy ruszają o 15-tej.