Drifting

Drifting

shutterstock_235160719_small

Drifting jest bardzo zjawiskowym i coraz bardziej popularnym sportem motorowym na całym świecie, w tym także w Polsce. Wywodzi się z Japonii i polega na jeździe samochodem w poślizgu kontrolowanym. Pierwsze nielegalne zawody w driftingu odbywały się w kraju Kwitnącej Wiśni już w latach 60-tych XX wieku, organizowane były długich górskich trasach, między innymi  w takich miastach jak Rokkosan, czy Irohazaka. Pierwsza, profesjonalna liga driftowa D1 Grand Prix, powstała w Japonii w 1998 roku. W Europie drifting trafił najpierw do Wielkiej Brytanii, jednak najważniejsza impreza driftingowa na starym kontynencie odbywa się na torze Hockenheim w Niemczech podczas GP Tunerów.  Popularność driftingu w Polsce znacząco wzrosła w 2004 roku, po zwycięstwie Macieja Polodego we zawodach Drift Challenge. Pierwsze zawody driftu w Polsce odbyły się w 3 października 2004 roku, na Torze Poznań, udział w niej wzięło 19 uczestników, a ich zwycięzcą został Przemysław Jańczak w BMW E30.

 

 

Drift jest najbardziej rozwijającym się obecnie sportem samochodowym. Celem jazdy jest  zerwanie przyczepności kół samochodu z nawierzchnią, i kontrolowanie poślizgu na możliwie najdłuższym odcinku.  Wyróżniamy kilka rodzajów driftu:

  • Clutch Kick – polega na wciśnięciu sprzęgła i bardzo szybkim puszczeniu go w momencie pokonywania zakrętu.
  • Lift Off Drift (zwany także Race Drift lub Kensei Drift) – polega na puszczeniu lekko pedału gazu, efektem jest wprowadzenie samochodu w nadsterowność, która powoduje utratę przyczepności i ostatecznie wprowadza auto w drift
  • Feint Drift – poślizg powoduje się poprzez skręcenie kierownicy w przeciwnym kierunku niż będzie wykonywany zakręt, a potem gwałtownie w drugą stronę
  • Dirt Drop Drift – polega na wyjechaniu tylnymi kołami poza tor, gdzie jest mniejsza przyczepność, przez co auto wpada w poślizg.
  • E-Brake Drift – polega na zaciągnięciu hamulca ręcznego przy jednocześnie wciśniętym sprzęgle, w momencie wchodzenia w zakręt.
  • Long Slide Drift – drift rozpoczyna się poprzez zaciąganie  hamulca ręcznego dużo przed zakrętem, niezbędna jest duża prędkość pojazdu.