Działanie przepływomierza

Działanie przepływomierza
Działanie przepływomierza
Działanie przepływomierza

Zadaniem przepływomierzy nazywanych często czujnikami (miernikami) masy powietrza, jest bieżąca kontrola natężenia powietrza przed dostaniem się do cylindrów silnika samochodu. Dzięki przepływomierzom możliwe jest dobranie właściwej dawki paliwa, które wtryskiwane jest do komory spalania silnika.

Zasadniczym elementem czujników masy powietrza jest podgrzany elektrycznie drut (lub płytka przewodząca), który w zależności od natężenia i temperatury zasysanego powietrza zmienia swoją oporność. Wszystkie zmiany przekształcane są następnie na sygnał najczęściej cyfrowy (rzadko analogowy) i na jego podstawie następuje określony wtrysk paliwa. W zdecydowanej większości obecnie produkowanych samochodów przepływomierze montowane są pomiędzy filtrem powietrza a przepustnicą.

Awarie przepływomierzy

Niestety mierniki masy powietrza dość często ulegają różnego rodzaju awariom. Możemy wyróżnić dwie główne przyczyny powodujące ich uszkodzenie: drgania wynikające z niewłaściwej pracy silnika oraz korozja styków przyłączeniowych przepływomierzy.

One comment

  1. andrew says:

    Glownym objawem uszkodzenia przeplywomierza jest nagla utrata mocy. Samochod zachowuje sie tak, jakby silnik przelaczyl sie w tryb awaryjny, nie mial mocy i nie przyspieszal. W niektorych pojazdach moze wlaczyc sie „Check engine”, mimo ze utrata mocy nie bedzie az tak odczuwalna. Kolejne objawy to gwaltowny skok zuzycia paliwa oraz niewlasciwy sklad spalin.

Comments are closed.