Instalacje LPG

Instalacje LPG
LPG
LPG

Tradycyjna benzyna 95 i olej napędowy, mimo spadku cen w ostatnich miesiącach, nadal są na wysokim poziomie. Niemal każdy kierowca po zatankowaniu swojego samochodu z wielkim bólem, kieruje się w stronę kasy by uregulować należność. Jak zmniejszyć koszty jazdy samochodem?

Minimalizacja kosztów
Najpopularniejszym rozwiązaniem mającym na celu minimalizację kosztów związanych z użytkowaniem samochodu jest montaż instalacji LPG. Wokół instalacji gazowych montowanych w pojazdach, na przestrzeni kilkunastu lat zrodziło się sporo plusów i minusów, wiele pytań i mitów, dlatego też przed podjęciem decyzji o jej montażu trzeba wszystkie nieścisłości wyjaśnić, by później nie było rozczarowania.

Z technicznego punktu widzenia instalacje LPG nie maja większego wpływu na zmianę parametrów pracy silników. Wielu kierowców wygłasza tezę, że jazda na gazie powoduje znaczny spadek mocy, tymczasem, jak wykazują badania, spadek ten jest nieznaczny i wynosi zaledwie 4% , co dla przeciętnego kierowcy jest w zasadzie nieodczuwalne. Co ważne , LPG nie zwiększa emisji spalin, oczywiście przy spełnieniu podstawowych warunków, takich jak:

  • precyzyjnie dobrana do modelu silnika instalacje gazowa
  • wysoka jakość komponentów instalacji gazowej
  • profesjonalny montaż instalacji gazowej

Przy montażu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość montowanych części. Niestety część stacji montażu LPG idzie na skróty i oferuje tanie, niskiej jakości instalacje, które nie są w stanie dobrze współgrać z silnikami, co w efekcie przysparza zdecydowanie więcej problemów niż korzyści.

Sygnałami alarmującymi o złym stanie technicznym instalacji może być brak w płynności przełączania źródła zasilania z benzyny na gaz i odwrotnie, nieoczekiwane zmiany obrotów silnika lub jego gaśniecie. Stale świecąca się kontrolka „check engine” może oznaczać, że na skutek źle działającej instalacji mógł zostać uszkodzony katalizator.

Samochody z instalacją LPG ulegają awariom z taką samą częstotliwością jak samochody zasilane benzyną lub olejem napędowym. Odpowiednia dbałość o instalację LPG, regularne jej przeglądy, wymiany filtrów powinny znacząco wpłynąć na trwałość instalacji i zdecydowanie tańszą jazdę, która przyniesie ulgę portfelom kierowców.