Jak przechowywać opony

Jak przechowywać opony
Jak przechowywać opony
Jak przechowywać opony

Sezonowa wymiana ogumienia samochodu, najczęściej wiąże się z potrzebą przechowania przez kilka (letnich lub zimowych) miesięcy opon lub nierzadko całych kół, na których auto jeździło do tej pory. Sposób „leżakowania” opona na znaczący wpływ na ich trwałość.

W oponach pozostawionych pod gołym niebem i tym samym narażonych na działanie najczęściej niekorzystnych warunków atmosferycznych już upływie kilku tygodni zaczną się rozwijać zmiany starzeniowe. Zmiany te objawiają się wysychaniem i pękaniem powierzchni opony. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy przechowywać opony w pomieszczeniach spełniających odpowiednie warunki. Istotny jest równie sam sposób składowania ogumienia oraz jego najbliższe sąsiedztwo. Prawidłowe przechowywanie opon w połączeniu z ich właściwą eksploatacja pozwala utrzymywać ogumienie w dobrym stanie nawet przez kilka lat.

Jak przechowywać opony?

Sucho, ciemno, chłodno
Pomieszczenie przeznaczone do przechowania opon powinno być przede wszystkim suche i osłonięte przed działaniem słońca, najlepiej zaciemnione, z wentylacją lub co jakiś czas wietrzone. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 22-23 stopni Celsjusza.
Opony powinny być przechowywane z dala od otwartego ognia, nadmiernie rozgrzanych elementów (np. rur centralnego ogrzewania) a także takich urządzeń jak: transformatory, spawarki, czy silniki elektryczne, które emitują szkodliwy dla ogumienia ozon. W pobliżu opon nie zaleca się przechowywać przedmiotów o ostrych krawędziach, by nie doszło do przypadkowego uszkodzenia ogumienia.

Zanim pójdą „leżakować”
Przed zdjęciem opon z samochodu dobrze jest oznaczyć za pomocą kredy ich położenie w samochodzie. Zdecydowanie ułatwi to w kolejnym sezonie prawidłową zmianę ogumienia w celu uzyskania równomiernego stopnia zużycia. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie opon z wszelkich zanieczyszczeń takich jak: drobne kamyki, plamy. Oczyszczoną oponę dobrze jest jeszcze przemyć i dokładnie osuszyć. Jeśli zmieniamy cale koła, umyć i dokładnie wytrzeć należy również felgę.

One comment

  1. Hosting says:

    Aby zimowki przetrwaly w dobrym stanie do nastepnego sezonu, amp;nbsp;trzeba pamietac o amp;nbsp;paru zasadach. Sprawdz, jak nalezy skladowac opony zimowe.

Comments are closed.