Jak wybrać płyn do spryskiwaczy

Jak wybrać płyn do spryskiwaczy
płyn do spryskiwaczy
płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy musimy wymieniać w zależności od pory roku. Powszechnie dostanych jest wiele rodzajów płynów, najróżniejszych marek. Cena tych najtańszych to ok. 1 zł za litr, te najdroższe oscylują w granicach 3 zł za litr. Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu?

Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy należy kierować się temperaturą jego krystalizacji, która powinna wynosić minimum – 20 stopni Celsjusza. Ponadto płyn powinien mieć dobre właściwości myjące, być odporny na zamarzanie, dobrze smarować gumowe pióra wycieraczek, być neutralny dla gumy oraz powłoki lakierniczej. Płyny charakteryzujące się temperaturą krystalizacji na poziomie -30 – -25 stopni Celsjusza na pewno bardzo dobrze sprawdzą się nawet w czasie mroźniej zimy. Dla letnich płynów do spryskiwaczy temperatura krystalizacji nie ma większego znaczenia.

Z założenia płyny do spryskiwaczy powinny mieć neutralny zapach, ale producenci dodają do nich różnego rodzaju kompozycje zapachowe, aby usunąć lub chociaż zamaskować nieprzyjemną woń alkoholu. W przypadku użycia zbyt wielu kompozycji zapachowych może to wpłynąć negatywnie na stan gumowych elementów, takich jak pióra wycieraczek. Z tego też powodu zdecydowanie odradzamy stosowanie mocno aromatyzowanych.

Podejmując decyzję o zakupie płynu do spryskiwaczy należy wziąć pod uwagę to, czy posiada on odpowiednie certyfikaty oraz atesty wydane przez akredytowane w kraju jednostki. Przykładem w tym względzie jest Certyfikat Zgodności ITS oraz znak bezpieczeństwa B. Kupując płyn z takimi oznaczeniami mamy pewność, że został on sprawdzony i zbadany przez specjalistów, którzy w trosce o bezpieczeństwo konsumentów narzucają surowe normy producentów w zakresie jakości produktu.

Płyny do spryskiwaczy są bardzo ważnym elementem, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Im lepszy płyn stosujemy, tym czystsza jest nasza szyba co za tym idzie lepsza widoczność na drodze.