Jak zmienić koło?

Jak zmienić koło?
koło
koło

Każdy kierowca wsiadający do samochodu powinien umieć zmienić jego koło. Nigdy nie wiemy, kiedy dojdzie do jego uszkodzenia i konieczności wymiany. Oczywiście możemy wezwać pomoc drogową, jednak rozwiązanie to jest nie dość, że kosztowne to jeszcze czasochłonne. Przedstawiamy zatem krok po kroku działanie w awaryjnej sytuacji, zmiany koła na drodze:

 1. Zgaś auto, wrzuć pierwszy bieg i zaciągnij ręczny. Żeby zabezpieczyć auto przed stoczeniem podłóż kliny przed przednim oraz za tylnym kołem.
 2. Zdejmij kołpak lub pokrywę alufelgi
 3. Poluzuj wszystkie śruby (maks. 1 obrót)
 4. Zamontuj lewarek: umieść go pod autem na styku progu ze słupkiem, miejsce to najczęściej jest oznaczone przez producenta (pod lewarek warto podłożyć kawałek deski, zabezpieczy to zapadanie się lewarka w podłoże). Podnieś auto na wysokość, która zapewni możliwość swobodnej wymiany koła.
 5. Odkręć śruby, zdejmij uszkodzone koło i zastąp je kołem zapasowym. Przykręć lekko śruby.
 6. Dokręć śruby kluczem, tak aby unieruchomić koło. Co ważne śruby przykręcaj na krzyż.
 7. Opuść auto z lewarka. Dokręć śruby na swobodnie stojącym samochodzie.
 8. Wyciągnij kliny spod kół

One comment

 1. Andrew says:

  Awaria ogumienia w trakcie jazdy to rzecz nie tylko klopotliwa, ale i niebezpieczna. Wprawdzie coraz wieksza liczba kierowcow korzysta z ubezpieczen typu assistance, jednak wiedza na temat tego, jak wymienic kolo w samochodzie moze okazac sie bardzo przydatna.

Comments are closed.