Jaką wybrać chłodnicę samochodową?

Jaką wybrać chłodnicę samochodową?
Jaką wybrać chłodnicę
Jaką wybrać chłodnicę

Wybierając chłodnicę samochodową, musimy sugerować się wytycznymi producenta i dopasować chłodnicę konstrukcji auta. Odpowiedni dobór chłodnicy za zagwarantuje nam temperaturę czynnika chłodzącego poniżej wyznaczonego punktu wrzenia, nawet podczas jazdy samochodem w ekstremalnych warunkach otoczenia.

Z jednej strony, chłodnica nie pozwala na przegrzanie się silnika spalinowego, ale z drugiej nie powinniśmy dopuścić do sytuacji nadmiernego jej. By zapobiec zajściu takiej sytuacji układ chłodzenia powinien być wyposażony w termostat, który z powodzeniem będzie zamykał przepływ cieczy chłodzącej przez chłodnicę w chwili, gdy jej temperatura spadnie poniżej 85 stopni Celsjusza.

Ogólnie rzecz biorąc chłodnice w różnych pojazdach mają podobną konstrukcję. Co więcej budowa chłodnic jest analogiczna zarówno w samochodach osobowych, autobusach, samochodach ciężarowych, ciągnikach rolniczych a nawet w lokomotywach spalinowych. Chłodnice są również instalowane w urządzeniach wykorzystujących silnik spalinowy, czyli między innymi w spalinowych sprężarkach, agregatach prądotwórczych i motopompach.