Kampery

Kampery

Polacy pokochali wszelkiego rodzaju podróże, starają się w każdy wolny weekend wyjechać z domu, spędzić czas w gronie znajomych, na świeżym powietrzu. Do łask wracają pola namiotowe i biwakowe. W czasie długich weekendów, przy sprzyjającej pogodzie wypełniają się one do granic swoich możliwości.

Coraz bardziej modne staje się też podróżowanie kamperem. Daje on możliwość swobodnego podróżowania w dowolnie wybrane miejsce z komfortowym zapleczem. Wyposażenie domu na kółkach, jest porównywalne z wyposażeniem dotychczas popularnych przyczep kampingowych, ale w odróżnieniu od nich podróżowaniem nim jest o wiele przyjemniejsze.

Wewnątrz kampera znajduje się miejsce do spania, siedzenia z pasami bezpieczeństwa, stolik, przy którym pasażerowie w czasie podróży mogą się poczuć jak przy domowym stole. Kamper uzbrojony jest w zlewozmywak, niewielkich rozmiarów aneks kuchenny w którym swobodnie można przygotować sobie posiłek, klimatyzację oraz ogrzewanie. Standardem wyposażenia jest też chemiczna toaleta. W modelach bardziej rozbudowanych kamperach znajdziemy również telewizor i nawigację satelitarną.

Kamperem zaleca się podróżowanie maksymalnie 4 osób, z każdym kolejnym pasażerem zmniejsza się komfort wojaży. Średnia prędkość jaką osiąga kamper to 70km/h do jego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B. Kierowca takiego pojazdu, musi być bardzo czujny, jego wysokość sięga nawet 7,5 dlatego trzeba zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju tunele na drodze.

Ze względu na konstrukcję budowy nadwozi wyróżniamy następujące typy kamperów:

  • „alkowa”
  • półzintegrowany
  • zintegrowany

Ze względu na długość kampery dzielimy na:

  • małe – do 6 metrów długości
  • średnie od 6 do 8 metrów długości
  • duże – powyżej 8 metrów długości