Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa

Podróż samochodem w upalne dni byłaby trudna do zniesienia, gdyby nie ułatwienie, jakim jest klimatyzacja samochodowa. Już ponad 80% marek i modeli aut traktuje ją jako element standardowego wyposażenia.

Klimatyzacja przydatna jest nie tylko w czasie lata, bo jej zalet jest znacznie więcej. Zimą chociażby zabezpiecza szyby przed parowaniem i pozwala utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz pojazdu.

Procesy chłodzenia, jaki występują w mechanizmie klimatyzacji, podobne są do tych zachodzących w domowych lodówkach. By dobrze klimatyzacja dobrze działała, powinieneś dokonywać jej systematycznego przeglądu – przynajmniej raz do roku musisz zgłaszać się do serwisu. Z kolei raz na trzy lata musisz pamiętać o tym, by wymieniać filtr.

Jeżeli klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach to wyraźny znak, że w instalacji pojawił się grzyb. By się go pozbyć, zgłoś się do serwisu w celu przeprowadzenia ozonowania wnętrza. To niedrogi proces (ok. 70 zł), który pozwoli ci pozbyć się z auta wszelkich grzybów i pleśni. To ważne, bo ustrzeżesz się w ten sposób od niechcianych alergii i podrażnień.

Wsiadając latem do auta pamiętaj, że klimatyzacja nie poradzi sobie tak łatwo z nagrzanym powietrzem wewnątrz samochodu. Ułatwisz jej osiągnięcie optymalnego chłodzenia, gdy najpierw przewietrzysz auto – dobrym rozwiązaniem jest przeciąg, który powstanie przez uchylenie wszystkich drzwi/okien. W ten sposób zaduch zostanie usunięty, a klimatyzacja od razu będzie mogła spełniać swoje zadanie.

Obecnie producenci samochodów oferują kilka rodzajów klimatyzacji. Są półautomatyczne, technologicznie zaawansowane, wzbogacone o funkcję osuszania powietrza lub profesjonalne – takie, które dopasowują temperaturę panującą wewnątrz, uwzględniając prędkość pojazdu, nasłonecznienie, otwarte okna, etc.