Mały przegląd cyklicznych zlotów pojazdów zabytkowych w Polsce

Mały przegląd cyklicznych zlotów pojazdów zabytkowych w Polsce

Zjazdy zabytkowych aut od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. To wspaniała rozrywka nie tylko dla pasjonatów dawnych pojazdów „z duszą”. To także nowe, ciekawe doświadczenie dla osób, które uczestniczą w takiej imprezie po raz pierwszy. Oto krótki przegląd najpopularniejszych, polskich zlotów samochodowych.

Siedlecki Zlot Pojazdów Zabytkowych „Mrowisko”

To pierwszy w tym zestawieniu zjazd pojazdów zabytkowych wyprodukowanych przed 1990 rokiem. Cykliczne wydarzenie organizowane jest już po raz dziewiąty na terenach zielonych, przy Amfiteatrze w Siedlcach, 10 czerwca tego roku. Na pierwszym evencie pojawiło się prawie 40 samochodów, a teraz można ich zobaczyć ponad 200. To tylko potwierdza, jak duże zainteresowanie budzą jeżdżące „zabytki”.

Mimo dużych nakładów finansowych i starań, jakich muszą dołożyć właściciele starych aut nadal są oni przekonani, że ich pojazdy mają coś, czego nie mają współczesne samochody – klasę, styl i duszę. Podczas trwania „Mrowiska” można oglądać: Syreny, Fiaty, Trabanty, Polonezy, „Garbusy”, Nyski, Żuki i inne stare modele. Większości z tych pojazdów nie spotkamy już na ulicach, ale za to dostały one nowe życie.

Miłymi dopełnieniami wydarzenia są – płynąca ze sceny muzyka retro oraz liczne konkursy dla uczestników zlotu i jego gości m.in. rzucanie tłokiem do celu lub pokonywanie slalomu zabytkowym rowerem. W przerwie gier można skusić się natomiast na ciepłe smakołyki z zabytkowej kuchni polowej.

Wołomiński Zlot Pojazdów Zabytkowych im. Tomasza Mikulskiego

Miłośnicy klasycznej motoryzacji powinni koniecznie wybrać się na Wołomiński Zlot Pojazdów Zabytkowych w Wołominie. W tym roku odbędzie się on już po raz czternasty.

W tego typu imprezie wezmą udział właściciele zabytkowych i klasycznych pojazdów, m.in. są to: samochody ciężarowe i osobowe, motorowery, motocykle czy maszyny rolnicze. Na zlocie szczególnie mile widziane są pojazdy wyprodukowane do 1985 roku – powinny mieć, co najmniej 30 lat. Wymogiem jest także to, że dawne środki transportu muszą mieć wysoki poziom oryginalności, posiadać ubezpieczenie, mają być sprawnie techniczne i być dopuszczone do ruchu.

Program imprezy tradycyjnie obejmie wycieczkę turystyczną, podczas której właściciele zlotu zobaczą najbardziej interesujące miejsca w powiecie wołomińskim. Po tym etapie rozpoczynają się dalsze części uroczystości – w centrum miasta odbędzie się przegląd pojazdów zgłoszonych przez uczestników zlotu oraz tzw. konkurs elegancji. W tej kategorii tradycyjnie przyznawane są nagrody, ale to nie wszystko. Gratyfikacje otrzymują także szczęśliwi właściciele m.in.: najciekawszego oraz najstarszego auta lub motocyklu.

Historia Na Kołach – Zlot Weteranów Szos w Starogardzie Gdańskim

Historia zatoczy koło już po raz dziewiąty, gdy w lipcu odbędzie się Zlot Pojazdów Zabytkowych – Historia Na Kołach w Starogardzie Gdańskim. Podczas wydarzenia można będzie ujrzeć mnóstwo starych samochodów oraz historycznych motocykli. Będą to zabytki pochodzące z Polski, Europy i zza oceanu, przyciągające fanów z kraju i zagranicy.

Zlot Weteranów Szos gromadzi spore grono uczestników. W ubiegłym roku było ich około trzystu. Posiadacze niesamowitych, starych samochodów spotykają się z sobą, by podtrzymać stałe znajomości lub zawrzeć nowe kontakty. To także doskonała okazja do wspólnej wymiany cennych uwag i swoich doświadczeń. Na pasjonatów samochodowej klasyki czekają także liczne konkursy, gry oraz rockowe i bluesowe brzmienia ze sceny. Po za tym to impreza dla ludzi w każdym wieku nawet dla dzieci.

To tylko niewielka część zlotów, które warto odwiedzić kontynuując lub zaczynając swoją przygodę z dawnymi pojazdami. Takich wydarzeń jest zdecydowanie więcej, co tylko dowodzi tego, że takie imprezy są potrzebne. Przekonajcie się o tym sami!