Mandat za brudny samochód

Mandat za brudny samochód
brudny samochód
brudny samochód

Brudny samochód

Każdy kierowca wsiadający za kierownicę swojego samochodu bezwzględnie musi mieć zapewnioną dobrą widoczność aby wiedział, co dzieje się na drodze. Niedopuszczalne jest poruszanie się autem, którego szyby są ubłocone. Podobnie rzecz się ma z oświetleniem samochodu. Po pierwsze, powinny one sprawnie działać a po drugie powinny być czyste – tak aby nasz samochód był widoczny dla innych użytkowników dróg. To na kierowcy ciąży obowiązek dbania o czystość samochodu oraz bieżąca kontrola stanu i jakości oświetlenia samochodu.

W sytuacji, w której kierowca prowadzi samochód niekompletnie wyposażony lub gdy światła, lusterka, szyby, tablice rejestracyjne, są zabrudzone, czyli nie spełniają swojej roli, to patrol policji po zatrzymaniu takiego samochodu, może nałożyć na kierowcą mandat karny w wysokości nawet 500 zł, w ostatecznych sytuacjach może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

One comment

  1. markesens says:

    Na bacznosci powinni miec sie takze kierowcy bedacy na obszarze zabudowanym. Uzywanie tam pojazdow w sposob powodujacy uciazliwosci zwiazane z nadmierna emisja spalin do srodowiska lub nadmiernym halasem grozi mandatem opiewajacym na sume 300 zlotych. Nie trzeba chyba nikomu tlumaczyc, ze starsze, zaniedbane samochody moga okazac sie dosyc halasliwe i produkowac duzo spalin. Aby nie narazic sie na ryzyko kary nalezy regularnie sprawdzac ich kondycje i dokonywac niezbednych napraw. Warto tez pamietac, ze jezeli przez np. niesprawny czy brudny samochod kierowca spowoduje zagrozenie bezpieczenstwa w ruchu drogowym, to do „podstawowego” mandatu za przewinienie doliczona zostanie w kwota oscylujaca miedzy 200 a 500 zlotych.

Comments are closed.