Mandat za soczewki

Mandat za soczewki
mandat za soczewki
mandat za soczewki

Każdego dnia na polskie drogi wyjeżdżają tysiące kierowców posiadających większą lub mniejszą wadę wzroku. Coraz częściej, dla swojej wygody, zmieniają oni okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe, jednak niewielka ich garstka wie, że taka samowolka może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 500 zł.

Wielu z Was zapyta, ale jak to możliwe? Otóż w prawie jazdy zawarta jest informacja, czy kierowca powinien prowadzić samochód w okularach czy też w soczewkach kontaktowych, a może powinien używać innych środków. W kolumnie „12” prawa jazdy mamy zapisane ograniczenia związane z uzyskaniem prawa jazdy, są to cyfrowe kody, które są swojego rodzaju nakazami lekarskimi. Możemy spotkać się z następującymi oznaczeniami:

  • 01.01 – okulary
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e)
  • 01.03 – szkła ochronne
  • 01.04 – szkło matowe
  • 01.05 – przepaska na oko
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe

Wymiana dokumentu
Kierowca, który w swoim prawie jazdy ma zapis 01.01 – czyli nakaz jazdy w okularach, a chciałby jeździć w soczewkach powinien wymienić prawo jazdy. Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, powinien przejść badania lekarskie i poprosić lekarza o wpisanie możliwości prowadzenia pojazdu zarówno okularach jak i soczewkach (kod 01.06). Z odpowiednio wypełnionym drukiem z badania lekarskiego trzeba udać się do urzędu i złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy. By nie narażać się na nałożenie mandatu, do czasu odebrania nowego dokumentu, lepiej powstrzymać się od jazdy w soczewkach.

One comment

  1. Andrew28 says:

    Czy kierowcy z błędnie wpisanym kodem, naprawdę nie mogą jeјdzić w soczewkach kontaktowych? I czy rzeczywiście to oni powinni ponosić konsekwencje całego bałaganu? Nawiązując do takich tekstów, jak „Kierujesz samochodem w soczewkach kontaktowych? Stracisz prawo jazdy i dostaniesz mandat ” postanowiłam przeanalizować problem.

Comments are closed.