Myjnie automatyczne

Myjnie automatyczne

shutterstock_64024663_small

Jednym z najwygodniejszych sposobów na umycie samochodu są myjnie automatyczne, często nazywane „szczotkami”. Jedynym zadaniem kierującego pojazdem jest zakupienie programu myjącego i wjechanie na właściwe stanowisko, reszta dzieje się sama.  Co ważne przed uruchomieniem mycia koniecznie trzeba zamknąć wszystkie szyby, poodmykać drzwi i jeśli jest taka możliwość to zaleca się również zamknięcie lusterek.  Potem zostaje nam uruchomienie programu i obserwowanie, jak system szczotek rozprawia się z naszych zabrudzonym pojazdem. W zależności od rodzaju programu auto może być myte, woskowane, może być nakładana aktywna piana, płukane podwozie, czy czyszczone felgi.

Myjnie automatyczne możemy podzielić na tunelowe oraz portalowe. Myjnie tunelowe zbudowane są z ramy wjazdowej i pasa transmisyjnego. Pas transmisyjny przesuwa samochód wzdłuż tunelu wyposażonego w moduły szczotkowe, bramki chemiczne, płuczące oraz suszarki. Myjnia tego typu jest w stanie umyć nawet 100 samochodów w ciągu jednej godziny. Myjnie tunelowe to te, które spotykamy przy stacjach paliw, posiadają one formę bramy, która porusza się wzdłuż zaparkowanego pojazdu. Tego rodzaju myjnie są w stanie obsłużyć 16 aut w ciągu godziny.

Zaletą myjni automatycznych jest niewielki koszt, oscylujący w okolicach kilkunastu złotych oraz krótki czas oczekiwania na czyste auto.

Niestety ten rodzaj mycia ma również i wady. Jedną z nich jest duża inwazyjność, potężne szczotki, nasączone wodą z olbrzymią siłą działają na lakier  naszego pojazdu, w przypadku gdy dostanie się do nich piasek, to efekt może być porażający. Odnośnie samej dokładności mycia to pozostawia ona sporo do życzenia, szczotki nie są w stanie dotrzeć do wielu zakamarków, takich jak spojlery, zagłębienia czy wloty – bardzo często nie radzą sobie nawet z umyciem tablic rejestracyjnych! W efekcie otrzymujemy pozornie umyty samochód, w którym doczyszczone błotniki, dach, drzwi kontrastują z zabrudzonymi progami i nadkolami.

Decydując się na mycie auta na myjni automatycznej koniecznie należy zwrócić uwagę na jej jakość, zużycie szczotek oraz opinie innych kierowców.