Niebieski dym z rury wydechowej

Niebieski dym z rury wydechowej
dym z rury wydechowej
dym z rury wydechowej

Zaobserwowałeś niebieski dym wydobywający się rury wydechowej Twojego samochodu? Może to oznaczać, że spalany jest olej silnikowy. Sytuacja to może mieć miejsce zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i diesli. W celu upewnienia się, że teza o spalaniu oleju jest prawidłowa sprawdź jego poziom na zimnym silniku (nie wykonuj pomiaru na ciepłym silniku, na jego ściankach znajduje się sporo oleju i wynik będzie nieprawidłowy).

W celu dokładniejszego zbadania usterki, spróbuj zaobserwować, w którym dokładnie momencie niebieski dym się pojawia – przyda ci się tu pomoc drugiej osoby. Jeżeli pojawia się przy schodzeniu silnika z wysokich obrotów lub tylko zaraz po odpaleniu samochodu, to prawdopodobnie zużyły się uszczelniacze zaworowe. Przy zużytych uszczelniaczach olej spływa do komory spalania podczas postoju.

Jeżeli dym pojawia się w sytuacji odwrotnej, czyli podczas wzrastania obrotów lub postoju na luzie, wymiany wymagają pierścienie tłokowe i gładź cylindra. Jeszcze jedną przyczyną kolorowego dymu może być awaria turbiny, oczywiście dotyczy to tylko samochodów wyposażonych w turbosprężarkę.

One comment

  1. Mark says:

    Spalaniu oleju silnikowego towarzyszy charakterystyczny niebieski dym. W najlepszym wypadku olej przepuszczaja zuzyte uszczelniacze zaworowe. Naprawa bedzie drozsza, jesli okaze sie, ze zuzyly sie pierscienie i gladzie cylindrow.

Comments are closed.