Podróżowanie z psem

Podróżowanie z psem

podrozowanie-z-psem

Pies jest od zawsze przyjacielem człowieka, traktowany jak członek rodziny ma też swoje prawa. Wyjazd z nim na weekend czy wakacje to duże wyzwanie zarówno dla właścicieli jak i dla samego czworonoga. Jak bezpiecznie podróżować z takim pasażerem?

Przewożenia psa nie regulują żadne przepisy prawne, zasady sami możemy sobie narzucić, najlepiej porozmawiać z innymi właścicielami. Na pewno pies nie może ograniczać widoczności i ruchów kierowcy – należy go tak przewozić by prowadzący pojazd mógł bezpiecznie i właściwie reagować na zdarzenia zachodzące na drodze. Odradza się zatem przewożenia pupila na siedzeniu pasażera, a rekomenduje się jego umieszczenie w tylnej części kabiny pasażerskiej, a jeśli mamy van czy samochód typu kombi najlepszym miejscem dla psa będzie bagażnik. Absolutnie niedopuszczalne jest przewożenie psa w bagażniku samochodu typu sedan lub w pudle, bez dostępu do świeżego powietrza.

Żeby swobodnie podróżować z psem właściciel powinien mieć przy sobie dokumenty, które potwierdzą przynależność psa do danej osoby oraz będą potwierdzeniem zaszczepienia psa przeciw wściekliźnie. Jeśli zamierzamy wyjechać z psem za granicę niezbędny będzie jego paszport.

Psy podobnie jak i ludzie cierpią na choroby lokomocyjne. O ile w przypadku szczeniąt jest to normalne zjawisko i najczęściej wyrastają z tego, to w przypadku dorosłych psów niezbędna może się okazać pomoc weterynarza. Podpowie on jak pomóc pieskowi, co mu podać przed wyruszeniem w trasę i z pewnością zapisze leki uspokajające. Nie podawajmy leków na własną rękę, może to zagrozić zdrowiu i życiu psa! W trakcie jazdy co 2-3 godziny powinniśmy zrobić krótką przerwę i przespacerować się z psem.