Poruszanie się po autostradzie

Poruszanie  się po autostradzie

Z roku na rok przybywa w Polsce autostrad ,dzięki nim możemy z przemieszczać się bardzo szybko i bezpiecznie, z jednego krańca Polski na drugi, na koniec grudnia 2014 były dostępne 1552 km tych dróg. Na co należy zwrócić uwagę przy poruszaniu się autostradą?

Na autostradzie możemy poruszać się z prędkością 140 km/h, jest to znacznie większa prędkość niż ta z jaką mamy do czynienia na co dzień. Z tego względu warto zachować większą odległość od poprzedzającego samochodu, zapewni nam to mniej stresową jazdę i może nawet ocalić życie.

Wypocznij przed wyjazdem w trasę, na której przewidujesz jazdę autostradą. Ten rodzaj dróg ma to do siebie, usypia czujność kierowców, monotonny ruch nie sprzyja koncentracji, ponadto duże prędkości znacznie skracają czas reakcji kierowcy w momencie zagrożenia.

Wjeżdżając na autostradę, zwróć uwagę na światło nad bramkami, podjedź do tej , z zielonym światłem, po pobraniu biletu i przekroczeniu szlabanu wykorzystaj w całości pas rozbiegowy. Przy zjeżdżaniu z tego rodzaju drogi zastosuj się do określonych prędkości, dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie zjechać krętymi ślimakami na drogę podrzędną.

Przestrzegaj ograniczeń prędkości na autostradzie, pamiętaj, że bardzo często jest na nich odcinkowy pomiar prędkości . Pamiętaj, że lewy pas służy do wyprzedzania, więc nie blokuj go, w sytuacji gdy prawy pas masz wolny. Chęć zmiany pasa sygnalizuj ze sporym wyprzedzeniem i uważnie obserwuj w lusterkach to co się dzieje za Tobą. Przed zjechaniem na sąsiedni pas upewnij się, że nikomu nie zajedziesz drogi. Unikaj rozmów telefonicznych, one niezwykle dekoncentrują kierowcę i mogą doprowadzić do tragedii.

Zatrzymuj się tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach, nie zawracaj, nie cofaj, nie holuj innych samochodów. Jeśli Twój samochód ulegnie awarii w czasie jazdy autostradą, zatrzymaj się na pasie awaryjnym, włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt i wezwij pomoc . Pamiętaj o założeniu kamizelki odblaskowej. Do czasu przybycia serwisu zarówno kierowca ja i jego pasażerowie, z uwagi na realne niebezpieczeństwo najechania na pojazd, powinni znajdować się poza nim, w bezpiecznym miejscu, najlepiej po drugiej stronie bariery energochłonnej.