Prowadzenie auta zimą

Prowadzenie auta zimą

shutterstock_234826594_small

Okres zimowy wymaga od kierowców szczególnej ostrożności, zasypane, oblodzone drogi, błoto pośniegowe i chwila nieuwagi mogą doprowadzić do nieszczęścia. Niestety wielu kierowców lekceważy zagrożenie i jeździ po drogach na letnich oponach, w nieodśnieżonych samochodach – powodując spore zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych użytkowników dróg. O czym każdy kierowca powinien pamiętać w tym trudnym, zimowym czasie?

 

 

Po pierwsze właściwe ogumienie. Obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się zimą samochodem wyposażonym w letnie opony. Zimowe opony z odpowiednio wysokim bieżnikiem, oscylującym w granicach 4,5-5 mm zapewniają właściwe odprowadzanie wody i śniegu spod kół, dzięki czemu samochód może się swobodnie toczyć po nieodśnieżonej drodze.  Po drugie odpowiedni płyn do spryskiwaczy – pamiętaj o jego wymianie przed nastaniem mrozów – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zamarznie i będziesz mógł swobodnie z niego korzystać w trakcie podróży.

Równie ważnym elementem jest odśnieżenie samochodu, bezpośrednio wpływa to na  Twoją widoczność, pamiętaj o usunięciu lodu i śniegu z dachu – w trakcie jazdy może spaść na inne pojazdy niosąc ze sobą śmiertelne zagrożenie.  Dostosuj styl jazdy do panujących za oknem warunków, dostosuj prędkość, myśl rozsądnie,  zachowaj bezpieczną odległość od innych aut, i co ważne nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą.

 

 

Podstawowe zasady jazdy zimą:

  1. Dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków
  2. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego auta
  3. Korzystaj z opon zimowych (w razie potrzeby również z łańcuchów)
  4. Pamiętaj o dłuższej drodze hamowania
  5. Dokładnie odśnież pojazd
  6. Unikaj wysokich obrotów silnika
  7. Nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą
  8. Zachowaj spokój w momencie poślizgu
  9. Zachowaj rozsądek
  10. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

 

 

Bezpiecznej drogi wszystkim kierowcom życzy redakcja serwisu www.moto-uslugi.com