Przegląd klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji
Przegląd klimatyzacji
Przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa działa na tej samej zasadzie co lodówka. Czynnik chłodniczy krążący w jednej części układu zamkniętego zmienia ciecz w parę, co skutkuje schładzaniem powietrza. Zmiana stanu ciekłego w parę ma miejsce w parowniku, a zimne powietrze kierowane jest przez filtr kabinowy do wnętrza pojazdu. W drugiej części układu chłodzącego, czynnik z pary z powrotem przechodzi w stan ciekły. Obieg czynnika chłodniczego wymusza sprężarka, za której smarowanie odpowiedzialny olej dodawany bezpośrednio do czynnika.

Klimatyzacja samochodowa, w odróżnieniu od codziennie używanej lodówki, wymaga regularnego serwisowania. Minimum raz do roku powinniśmy odwiedzić serwis klimatyzacji, wizyta taka zajmie co najwyżej kilkanaście minut, a będziemy mieli pewność, że używanie klimatyzacji nie narazi nas na utratę zdrowia.

Specjaliści od klimatyzacji sprawdzą szczelność układu klimatyzacji, zweryfikują poziom czynnika chłodzącego oraz oleju, a także ich właściwości. Regularny przegląd może wykazać konieczność dokonania dodatkowych drobnych napraw. Ubytek czynnika chłodniczego zwiększa obciążenie sprężarki, świadczy również o nieszczelnościach, przez które do układu może docierać wilgoć. Uszkodzony po zimie parownik zwiększa ryzyko awarii sprężarki. Poważny niedobór czynnika może ostatecznie doprowadzić do zatarcia tego urządzenia. Kierowcy używający na co dzień klimatyzacji powinni zwrócić szczególną uwagą na nieprzyjemne zapachy, za ich powstawanie odpowiedzialne są drobnoustroje, które mogą powodować alergie.

One comment

  1. marksets says:

    Nieuzywanie klimatyzacji w okresie zimowym skutkuje tym, ze smarne dodatki moga sie wytracic z plynu i przestac spelniac swoja funkcje . W nastepstwie gumowe uszczelnienia w ukladzie zaczynaja sie szybciej starzec, a to prowadzi do nieszczelnosci. Wynikiem zaniedbania jest uciekajacy czynnik chlodzacy, a naprawa uszkodzen wiaze sie z wydaniem kilkuset zlotych. Dlatego warto co jakis czas wlaczyc klimatyzacje, nawet jesli zewnetrzna temperatura nie zacheca do schlodzenia wnetrza auta.

Comments are closed.