Samochodem na wakacje – oświetlenie

Samochodem na wakacje – oświetlenie
Samochodem na wakacje - oświetlenie
Samochodem na wakacje – oświetlenie

Niczym niezakłócona widoczność zza przedniej szyby oraz dostrzegalność naszego samochodu przez innych użytkowników dróg zdecydowanie wpływają na bezpieczeństwo podczas podróży. W niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej za niesprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu grozi wysoki mandat, dlatego przed rozpoczęciem każdej wyprawy bezwzględnie należy przejrzeć stan oświetlenia w samochodzie.

Weryfikacja oświetlenia samochodu powinna objąć światła pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgłowe, kierunkowskazy, światło stopu oraz cofania , oświetlenie tablicy rejestracyjnej a także światła do jazdy dziennej o ile nasz pojazd jest w nie wyposażony.

Uszkodzona żarówka nie będzie świecić wcale lub będzie świecić bardzo słabo, tak, że samochody jadące z naprzeciwka mogą nas nie widzieć. W przypadku żarników ksenonowych na potrzebę wymiany wskazuje fioletowa poświata. Podobny efekt obserwuje się w przypadku nowych żarników przez pierwsze kilkadziesiąt godzin użytkowania. Pamiętać należy że żywotność żarówek i żarników z obu stron auta jest zazwyczaj bardzo podobna, dlatego jeśli jedno z nich wykazuje oznaki zużycia, warto wymienić obydwa, pozwoli to równomiernie oświetlać drogę.

Warto dodać, że w części krajów unii europejskiej zapasowe żarówki są elementem obowiązkowego wyposażenia samochodu.