Systemy Start-Stop

Systemy Start-Stop
Start-stop
Start-stop

Z dawnych badań samochodów marki Audi wynika, że zużycie paliwa na biegu jałowym wynosi 0,35 cm sześciennych/sek, a przy odpalaniu 1,87 cm sześciennego. Tym samym opłacalne jest gaszenie silnika nawet przy postoju trwającym 6 sekund. W niektórych samochodach zainstalowane są specjalne systemy, które takich kalkulacji dokonują za nas i same zarządzają zasilaniem.

Systemy Start-Stop wyłączają silnik w czasie postoju i odpalają go kiedy wciśniemy sprzęgło lub puścimy hamulec. Pozwala to na znaczne oszczędności na paliwie, jednak trzeba pamiętać, że niektóre części będą zużywać się szybciej. Rozrusznik i alternator, to tylko początek listy elementów, które powinniśmy zabezpieczyć przed skutkami częstego wyłączania silnika.

Aby uniknąć całkowitego rozładowania akumulatora, systemy Start-Stop cały czas kontrolują poziom jego naładowania i w razie potrzeby odłączają odbiorniki według zaprogramowanego porządku. Dodatkowo, niektóre systemy Start-Stop posiadają system odzyskiwania energii z hamowania. Ponadto w samochodach z systemem Star-Stop montowane są najczęściej akumulatory EFB lub AGM, które charakteryzują się większą odpornością na głębokie rozładowanie.