Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa

Wynalazcą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa jest Nils Bohlin – inżynier Volvo, którego wysiłek został doceniony również pozostałe firmy motoryzacyjne. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg szwedzki producent samochodów wydał zezwolenie konkurencji na bezpłatne wykorzystanie ich rozwiązania.

W samochodach produkowanych przez Volvo trzypunktowe pasy bezpieczeństwa wprowadzono w wyposażeniu standardowym na przednich i tylnych siedzeniach już w 1967 roku, czyli w już po 8 latach od udanego debiutu tego nowatorskiego rozwiązania.

Szacuje się, że w zasadzie proste urządzenie w przeciągu kilkudziesięciu lat jego użytkowania uratowało życie około miliona osób. Do dzisiaj pasy bezpieczeństwa pozostają jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa w samochodach, a ich stosowanie jest w większości krajów wymagane, na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zapięcie pasów bezpieczeństwa zdecydowanie zmniejsza ryzyko śmierci lub poważnego urazu podczas zderzenia. Możemy podpisać się obiema rękoma pod stwierdzeniem, że trzypunktowe pasy bezpieczeństwa są najpowszechniej stosowaną i najbardziej istotną innowacją w dziedzinie bezpieczeństwa w samochodach osobowych, w na przestrzeni 120 lat historii motoryzacji.