Ustawienie lusterek w samochodzie

Ustawienie lusterek w samochodzie

start_stop

Każdy samochód osobowy standardowo wyposażony jest w dwa lusterka boczne oraz jedno wewnętrzne. Każdy kierowca zaraz po wejściu do auta powinien skontrolować poprawność ich ustawienia, wszak to one w pewnym sensie determinują nasze bezpieczeństwo podczas zmieniania pasa ruchu.

Jak ustawić lusterka?

W lusterku umieszczonym wewnątrz pojazdu prowadzący powinien widzieć maksymalną powierzchnię tylnej szyby. Boczne należy tak ustawić, żeby widzialny był samochodów poruszający się na pasie obok  oraz fragment naszego pojazdu, który stanowić ma punkt odniesienia dla określania odległości od naszego samochodu.

Przed ustawieniem lewego lusterka należy pochylić głowę w stronę bocznej szyby ale tak, żeby jej nie dotykać i w takiej pozycji je ustawić. Lusterko prawe ustawiamy po przesunięciu głowy nad środkowy tunel samochodu. W obu przypadkach ustawiamy je tak, żeby widzieć tylko niewielki kawałek naszego samochodu. Jeśli ustawiamy lusterka siedząc prosto to nie możemy w nim widzieć nawet najdrobniejszego fragmentu naszego pojazdu. Należy pamiętać, że każda zmiana ustawień fotela kierowcy niejako wymusza na nim konieczność regulacji lusterek.

Martwy punkt

O martwym punkcie mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której w żadnym z lusterek nie widzimy pojazdu, który nas wyprzedza. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do groźnego wypadku, szczególnie wówczas gdy poruszamy się ze znaczną prędkością. Istnienie martwego punktu jest efektem niewłaściwego ustawienia lusterek i wskazówką dla nas że musimy je poprawić. Jak sprawdzić, czy w naszym aucie występuje taki punkt? Wystarczy udać się na drogę dwupasmową i obserwować wyprzedające nas pojazdy. Jeśli znikają on z lusterka wstecznego i choć przez ułamek sekundy nie pojawia się w lewym lusterku to znaczy, że bezwzględnie musimy ich ustawienie poprawić.