Wypadek na drodze – co robić?

Wypadek na drodze – co robić?

Bad Weather Driving - Warning Triangle on a Misty Road

Jeśli brałeś udział w wypadku drogowym (lub byłeś jego świadkiem), w którym ucierpieli ludzie, niezwłocznie udziel im pomocy. Pojazdy i ich ewentualne części zostaw na miejscu do czasu przyjazdu patrolu policji.

Niezwłocznie sprawdź stan poszkodowanych i zabezpiecz miejsce zdarzenia. Pamiętaj, że wypadek samochodowy wymaga od świadka zdarzenia zdecydowanego i szybkiego działania. Pierwsze minuty, tuż po zajściu zdarzenia, mogą zadecydować o szansach przeżycia lub wyzdrowienia rannych. U osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia już po 4 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu.

Udzielając pomocy działaj zgodnie z zasadą „zatrzymaj się, pomyśl i działaj”. Zaczynij od oceny sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego.

  1. Włącz światła awaryjne w swoim aucie, zaciąnij hamulec ręczny i wyjmij kluczyki ze stacyjki.
  2. Ustaw trójkąt awaryjny (w obszarze zabudowanym tuż przy miejscu zdarzenia, na drodze zwykłej 60 metrów przed miejscem wypadku, na autostradzie i drodze ekspresowej 100-150 m).
  3. Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki w innych samochodach biorących udział w wypadku drogowym. Kluczyki zostaw pod przednią szybą.
  4. Oceń stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni, czy są wśród nich dzieci. Te informacje będą niezbędne podczas wzywania pomocy.
  5. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
  6. Udziel pomocy poszkodowanym. Priorytetem jest zatamowanie krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia