Z dzieckiem na wakacje autem

Z dzieckiem na wakacje autem
Z dzieckiem na wakacje
Z dzieckiem na wakacje

Zbliża się lato, a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów. Podróż z małym dzieckiem to niemałe wyzwanie, któremu muszą sprostać młodzi rodzice. O co zadbać, by droga minęła bez zbędnych komplikacji, a dziecko polubiło podróże?

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie
Przede wszystkim istotne jest, by maluchy były bezpieczne i dobrze się czuły. Oczywistym jest, że małe dzieci muszą podróżować w dostosowanym do wzrostu foteliku. Bardzo ważne jest też to, w co ubierzemy naszą pociechę. Strój nie może krępować ruchów dziecka, musi być wygodny i pasować do pogody. Nawet jeżeli masz w planie wizytę u rodziny – nic się nie stanie, jeżeli po dojechaniu na miejsce przebierzesz dziecko – jego komfort w czasie podróży jest najważniejszy.

Sposób na nudę
Dzieci, im starsze, tym więcej uwagi potrzebują. Długie godziny spędzone w małej przestrzeni, w dodatku bez ruchu, to prawdziwa męka dla małych odkrywców. Dobrze więc jest tak zaplanować trasę, by po drodze zatrzymywać się na krótkie zwiedzanie – czy to zdjęcie w urokliwym miejscu, wizytę w zamku czy po prostu na placu zabaw. Miej też pod ręką ulubione książki dziecka i jakąś zabawkę – to pozwoli przetrwać ewentualny kryzys. Wspólne śpiewanie, liczenie mijanych samochodów czy inne kreatywne zabawy nie tylko zapobiegną nudzie, ale i dostarczą całej rodzinie wspaniałej zabawy.

Logistyka przede wszystkim
Nie jedziesz sam, więc nie możesz pozwolić sobie na improwizację. Sprawdź wcześniej trasę, zaznacz sobie punkty, w których możesz zatrzymać się na postój. Pamiętaj, że małe dziecko musi częściej korzystać z toalety, dlatego podróż autostradą będzie nie tylko nudna, ale i niebezpieczna. Sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne – pieluchy na zmianę, zapas jedzenia, odpowiednio wyposażoną apteczkę. Na czas letnich podróży dobrym pomysłem jest też zakup osłon przeciwsłonecznych, by malucha nie raziły ostre promienie. Jeżeli masz taką możliwość – wyjedź wczesnym rankiem lub wieczorem – na szosach będzie mniejszy ruch, a do tego jest szansa, że dziecko część drogi prześpi, przez co czas szybciej mu minie.

Pierwsza podróż z dzieckiem przypomina wyprawę do egzotycznego kraju – wielkie przygotowania, strach, planowanie. Nie bój się tego – zdaj się na instynkt i przypomnij sobie czasy, kiedy sam byłeś dzieckiem. Niech wspólny wyjazd będzie radością dla całej rodziny!